Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie?

2022-08-01
Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie?

Jeśli chcesz, żeby spod twoich nożyczek fryzjerskich wychodziły najpiękniejsze cięcia, musisz o nie odpowiednio zadbać – bez względu na to, czy używasz ich prywatnie w domu, czy są źródłem Twojego zarobku w zakładzie. Co warto wiedzieć na temat ostrzenia nożyczek fryzjerskich? Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź, jak to zrobić.

Nożyczki, czyli niezbędne akcesorium stylisty fryzur (i nie tylko!)

Nożyczki fryzjerskie czy tak zwane degażówki (nożyczki fryzjerskie do cieniowania) to niezbędne narzędzie w pracy fryzjera, ale ich popularność rośnie też wśród amatorów, którzy znajdują przyjemność w samodzielnym skracaniu grzywki czy podcinaniu końcówek dzieciom. Tego typu akcesoria można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze i cieszyć się z jego potencjału na co dzień. Warto jednak pamiętać, że nożyczki fryzjerskie będą spełniać swoje zadanie wtedy, gdy będą dobrej jakości i… odpowiednio zadbane. Szczególnie polecane, zarówno do profesjonalnego, jak i domowego użytku, są nożyczki fryzjerskie Fox, które w naszym sklepie kupisz w przystępnej, często obniżonej cenie. Jeśli chodzi o pielęgnację takiego akcesorium, w tym wpisie poznasz wszystkie informacje na ten temat.

Jak można naostrzyć nożyczki fryzjerskie? Sprawdzone sposoby

Jeśli zależy Ci na idealnym efekcie, ostrzenie nożyczek fryzjerskich, które każdego dnia pomagają zarobić pieniądze w salonie, lepiej zostawić profesjonalistom. Wystarczy, że zaniesiesz narzędzie do specjalnego punktu, w którym eksperci zajmą się jego doprowadzeniem do właściwego stanu. Eksperci będą wiedzieli najlepiej, jak naostrzyć nożyczki klasyczne, do ślizgu czy degażówki (czyli nożyczki z ząbkami).

A co z ostrzeniem nożyczek fryzjerskich w domu? To też jest możliwe.

  • Użyj osełki! Rozdziel ostrza nożyczek za pomocą klucza do napinania, a następnie końcówkę każdego z nich przesuwaj pod kątem po powierzchni osełki powolnym i równomiernym ruchem, a następnie pchnij. Proces ten możesz powtarzać, aż będziesz zadowolony z efektu (zwykle wystarcza 10-15 razy). Na koniec ostrza wyczyść, wysusz, pokryj oliwką i połącz z powrotem.
  • Inna metoda to użycie aluminium, złożonego kilka razy w odpowiednio gruby stosik. Wystarczy go teraz przeciąć kilka czy kilkanaście razy, aż cięcie będzie odbywać się płynnie. Narzędzie będzie się ostrzyć samo podczas procesu cięcia!
  • Na podobnej zasadzie możesz wykorzystać papier ścierny o gradacji 200-150. Wystarczy, że złożysz jego kawałek w taki sposób, żeby ścierna warstwa znajdowała się od zewnętrznej strony.

Jak sprawdzić, czy nożyczki są wystarczająco ostre?

Jak sprawdzić, czy cały proces ostrzenia nożyczek fryzjerskich przebiegł bez zarzutu, a narzędzie jest gotowe do pracy? Możesz się spotkać z poradą dotyczącą sprawdzania ich ostrości na kawałku materiału czy papieru, ale my szczerze odradzamy ten sposób: może doprowadzić do stępienia się ostrzy. Najlepiej, jeśli kilkakrotnie otworzysz i zamkniesz nożyczki tuż przy swoim uchu, żeby usłyszeć, czy akcesorium działa płynnie i nie zacina się, nie szarpie. Ostatecznie najlepszym testem będzie też po prostu… wypróbowanie nożyczek fryzjerskich w pracy. Przetestuj je jednak początkowo na jednej, mniej widocznej końcówce, zanim zabierzesz się na przykład do obcinania precyzyjnej grzywki.

Jak dbać o nożyczki fryzjerskie?

Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji nożyczek fryzjerskich? Przede wszystkim musisz ich używać prawidłowo, trzymając wyłącznie za uchwyt i uważając, żeby nie upadały na podłogę i nie szczerbiły się. Miej też na uwadze ich właściwe przechowywanie. Po użyciu wyczyść je dokładnie za pomocą miękkiej szczoteczki czy pędzelka z resztek włosów, zdezynfekuj, wysusz i umieść w pokrowcu. Lepszą wydajność zapewni Ci też stosowanie specjalnej oliwki do nożyczek fryzjerskich Olivia Garden Care Microdrop oliwka w pędzelku. Wystarczy dosłownie kropla raz na kilka dni!

Ostrzenie nożyczek fryzjerskich to niezbędny etap, jeśli chcesz cieszyć się idealnymi efektami strzyżenia czy cieniowania włosów. Dotyczy to w takim samym stopniu tańszych narzędzi, jak i ekskluzywnych, polecanych przez ekspertów, takich jak nożyczki fryzjerskie Jaguar. Dobra wiadomość: jak już wiesz, cały proces możesz przeprowadzić samodzielnie w domu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 5920 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Polecam serdecznie
2024-06-15
Wszystko super :)
pixel