Jak mieszać farby do włosów?
Koloryzacja włosów niekiedy może przypominać… alchemię. Wyczarujesz idealny efekt, jeśli zastosujesz odpowiednie składniki i będziesz wiedzieć, jakimi metodami je połączyć. Na czym polega kolorymetria we fryzjerstwie? Jak mieszać kolory farb do włosów? Sprawdź w naszym poradniku, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci.
Kolorymetria we fryzjerstwie – poznaj podstawy koloryzacji
Jeśli chcesz, żeby Twoje klientki wychodziły z salonu zadowolone, umieszczając w sieci wyłącznie pochlebne opinie na temat Twoich umiejętności i polecając Cię swoim koleżankom, musisz przyswoić podstawowe zasady związane z koloryzacją włosów. Tak samo, gdy chcesz w zaciszu własnego domu tworzyć mieszanki, które będą dokładnie w takim odcieniu, który sobie wymarzyłaś. Dziś skupimy się na tym, czym zajmuje się kolorymetria we fryzjerstwie, jak łączyć farby do włosów i jak wyczarować dokładnie taki efekt, jak ten, którego oczekuje osoba siedząca na fotelu przed Tobą, albo najbardziej wymagająca klientka, czyli Ty sama. Zacznijmy od podstaw. Czym w ogóle jest kolorymetria we fryzjerstwie? To dziedzina, która zajmuje się mieszaniem kolorów, w tym przypadku – farb do włosów. Trzy podstawowe kolory to żółty, czerwony oraz niebieski. Połączone parami, pozwalają uzyskać barwy pochodne:
- żółty i czerwony = pomarańczowy;
- czerwony i niebieski = fiolet;
- żółty i niebieski = zielony.
Dodatkowo wszystkie kolory posiadają ciepłą i zimną tonację. W praktyce zasady kolorymetrii pozwalają na kilka różnych rezultatów: jeśli chcesz zneutralizować zieleń, musisz dodać czerwonej farby, żeby pozbyć się fioletu – żółtej, a pomarańczu – niebieskiej. Dzięki temu można w stosunkowo łatwy sposób poprawić efekt nieudanej koloryzacji. Jak mieszać profesjonalne farby do włosów, żeby uzyskać wymarzony rezultat? O tym już za chwilę.
Jak mieszać kolory farb do włosów? Najważniejsze wskazówki
Jeśli stawiasz na mieszanie dwóch kolorów farb do włosów, musisz być ostrożny. Najważniejsze jest łączenie produktów jednego producenta. Istotne jest, żeby zimne kolory mieszać tylko z zimnymi lub z neutralnymi, a ciepłe – z ciepłymi lub neutralnymi. Barwy neutralne możesz łączyć dowolnie, niezależnie od tego, czy Twoim celem jest mieszanie farb do siwych włosów, czy wykonanie koloryzacji, która ma delikatnie przyciemnić blond. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że łączenie farb do włosów w kolorze bardzo ciemnym i bardzo jasnym nie ma żadnego sensu – taką mieszankę zdominuje ciemna barwa, która zupełnie nie pozwoli “wybrzmieć” tej jasnej. Podobnie w przypadku farb mocno rozjaśniających, wymagających wody na przykład 12%, z ciemniejszym blondem – efekt wyjdzie i tak stosunkowo ciemny, a włosy niepotrzebnie będą poddawane ciężkiej próbie kontaktu z utleniaczem. Co jeszcze radzą eksperci?
Jak mieszać profesjonalne farby do włosów?
Dla ułatwienia, profesjonalne farby fryzjerskie, które możesz kupić w naszym sklepie fryzjerskim (na przykład od marki Artego lub Kemon), posiadają specjalne oznaczenia. Kolory podstawowe (inaczej bazowe), to:
1 – czarny,
2 – bardzo ciemny brąz,
3 – ciemny brąz,
4 – brąz,
5 – jasny brąz,
6 – ciemny blond,
7 – blond,
8 – jasny blond,
9 – bardzo jasny blond,
10 – bardzo, bardzo jasny blond
Druga cyferka na oznaczeniu farb do włosów dotyczy odcienia czy też refleksu farby. I tak:
0 – neutralny
1 – popielaty (niebieski, odcień chłodny)
2 – opalizujący (fioletowy, odcień chłodny)
3 – złocisty (odcień ciepły)
4 – miedziany (odcień ciepły)
5 – mahoniowy (odcień ciepły)
6 – czerwony (wiśniowy, odcień chłodny)
7 – zielony (odcień chłodny)
Co, jeśli liczba po kropce czy przecinku jest dwucyfrowa? Oznacza to tyle, że kolor może mienić się dwoma odcieniami, przy czym mocniej widoczny jest ten pierwszy (określony pierwszą cyferką). Przykład: 5,62 to jasny brąz z czerwonymi refleksami, opalizujący.
Jak mieszać farby do włosów z utleniaczem?
Oprócz bazy, czyli farby do włosów, potrzebujesz też oksydantu, inaczej aktywatora, lotionu, czyli wody utlenionej o różnej mocy. Zasadniczo wyższe stężenia utleniacza (9% czy 12%) obowiązują w trakcie rozjaśniania włosów, natomiast jeśli je przyciemniamy, możemy spokojnie wybrać wodę utlenioną o stężeniu 3% czy 6%. Warto jednak testować różne rozwiązania, a nawet stosować mieszanie stężeń utleniaczy, przykładowo 3% i 9%. Wybierając lotion, koniecznie weź pod uwagę nie tylko planowany docelowy odcień, ale też stan włosów czy stopień ich zafarbowania. Przykładowo, jeśli różnica między odrostami a włosami koloryzowanymi jest spora lub gdy klientka posiada sporo siwych włosów, może być konieczne użycie dwóch różnych oksydantów o różnych stężeniach. Wtedy będzie można być pewnym, że pasma na całej długości będą miały jednolity kolor.
Kolejną istotną kwestią, podczas mieszania farb do włosów, są proporcje kremu koloryzującego i utleniacza. Te zależą przede wszystkim od farby – przed użyciem konkretnego produktu koniecznie zapoznaj się z oznaczeniami producenta.
Koloryzacja włosów to prawdziwa sztuka! Warto ćwiczyć umiejętność optymalnego mieszania farb do włosów w proporcjach czy odcieniach, które idealnie się zgrywają, żeby zafundować sobie lub klientce dokładnie taki efekt, o jakim marzyła, wchodząc do salonu.